Landsholdsudtagelsen i Gudenåen

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27

Så er årets første dyst overstået, nemlig Landsholdsudtagelsen i Gudenåen.

Dette stævne har udviklet sig til at være forårets højdepunkt, på trods af at der ikke uddeles præmier eller kåres vindere, fokus er benhårdt på enten at kvalificere sig til næste års landshold, eller blot have en hyggelig weekend sammen med ligesindede.

I år var vi 24 seniorer og 3 juniorer til start, hvilket vist er noget nær ny rekord, i hvert fald for senior. Der var nogle kendte ansigter som ikke kunne i år, hvilket dog blev opvejet af nogle nye ansigter, hvilket jo altid er rart. Derudover kom der andre medefiskere på besøg begge dage, så alt i alt var der megen aktivitet, også efter fisketiden.

På grund af antallet af deltagere blev der i år fisket i 3 sektioner. A og B var ved Haveforeningen Vasen og op til motorvejen, mens C var ved Stevnstrup, hvor også juniorerne sad.

I dagene op til stævnet blev der trænet flittigt på begge stræk, og konklusionen inden start var at der var godt med fisk ved Stevnstrup, mens Vasen var meget svingende.

Ved lørdagens fiskeri viste dette sig at holde nogenlunde stik, da de højeste vægte kom fra Stevnstrup, mens de højeste vægte ved Vasen kom fra de 2 kanter, hvilket efterlod de virkelig slagsmål til at komme midt i sektionerne, hvor det var utrolig tæt.

Lørdag, A-sektionen:

Sektion Plads Vægt Placering Point
Peter Schytt (Grindsted) A 1 9.11 1 100
Flemming Eriksen (Ishøj) A 2 2.22 7 25
Tim Percival (Esbjerg) A 3 2.78 5 50
Claus Jacobsen (Næstved) A 4 3.02 3 75
Michael Hilligsøe (Ishøj) A 5 1.85 8 12.5
Simon Jensen (Morud) A 6 3.12 2 87.5
Viktor Smidt (OSK) A 7 2.45 6 37.5
Andreas Reinau (OSK) A 8 2.95 4 62.5

Lørdag, B-sektionen:

Sektion Plads Vægt Placering Point
Jimmi Johansen (Ishøj) B 1 2.12 6 37.5
Bo Pedersen (Sorø) B 2 3.57 4 62.5
John Eiberg (Ishøj) B 3 2.05 7 25
Stig Thomsen (OSK) B 5 4.63 2 87.5
Kenn Kristensen (Ishøj) B 5 0.1 8 12.5
Rikard Jensen (Morud) B 6 3.98 3 75
Ulrik Møller (Team Browning) B 7 2.37 5 50
Kim Thomsen (Grindsted) B 8 12.06 1 100

Lørdag C-sektionen:

Sektion Plads Vægt Placering Point
Peter H. H. Larsen (Kolding) C 1 19.79 1 100.00
Jacob Øskov (Team Browning) C 2 9.42 5 42.86
Carlo Iversen (Grindsted) C 3 5.88 6 28.57
Casper Kærgaard (Kolding) C 4 13.02 3 71.43
Ole Haugnes (Kolding) C 5 13.72 2 85.71
Steen Christensen (Nyborg) C 6 12.08 4 57.14
Peter Braasch (Kolding) C 7 5.12 7 14.29

Junior, lørdag:

Sektion Plads Vægt Placering Point
Anders Gormsen (OSK) A 3 2.71 3 33.33
Morten Kirkegaard (OSK) A 2 8.32 2 66.67
Frederik Pedersen (Sorø) A 1 8.51 1 100.00

Søndag blev der flyttet sektioner således at dem der fiskede A skulle fiske B, B skulle til C og C skulle til A. Dog var der 1 fra B der skulle fiske A i stedet for, og efter lodtrækning blev det Kim Thomsen, Sydvestjysk. Derudover havde vi fået en “bytter”, da Peter Schiøt skulle til konfirmation, og derfor blev udskiftet med Kasper Mortensen.

Fiskeriet fra søndagen fulgte trenden fra lørdag, nemlig det bedste fiskeri ved Stevnstrup og kanterne ved Vasen, mens det lå tæt i midten af sektionerne ved Vasen, og det var få fisk der gjorde udslaget.

Søndag, A-sektion:

Sektion Plads Vægt Placering Point
Jacob Øskov (Team Browning) A 1 8.16 1 100.00
Ole Haugnes (Kolding) A 2 5.11 5 42.86
Kim Thomsen (Grindsted) A 3 5.81 3 71.43
Carlo Iversen (Grindsted) A 4 2.79 6 28.57
Peter H. H. Larsen (Kolding) A 5 6.33 2 85.71
Peter Braasch (Kolding) A 6 5.36 4 57.14
Casper Kærgaard (Kolding) A 7 2.33 7 14.29

Søndag, B-sektionen:

Sektion Plads Vægt Placering Point
Kasper Mortensen (Sorø) B 1 2.65 4 62.50
Michael Hilligsøe (Ishøj) B 2 0.13 8 12.50
Claus Jacobsen (Næstved) B 3 1.69 6 37.50
Simon Jensen (Morud) B 4 3.91 3 75.00
Flemming Eriksen (Ishøj) B 5 2.19 5 50.00
Tim Percival (Esbjerg) B 6 1.49 7 25.00
Andreas Reinau (OSK) B 7 5.54 2 87.50
Viktor Smidt (OSK) B 8 8.56 1 100.00

Søndag, C-sektionen:

Sektion Plads Vægt Placering Point
Jimmi Johansen (Ishøj) C 1 7.25 6 28.57
Rikard Jensen (Morud) C 2 15.94 1 100.00
Kenn Kristensen (Ishøj) C 3 5.17 7 14.29
Ulrik Møller (Team Browning) C 4 11.57 4 57.14
Stig Thomsen (OSK) C 5 14.6 2 85.71
John Eiberg (Ishøj) C 6 7.35 5 42.86
Bo Pedersen (Sorø) C 7 14.08 3 71.43

Søndag, junior:

Sektion Plads Vægt Placering Point
Anders Gormsen (OSK) A 1 6.58 3 33.33
Frederik Pedersen (Sorø) A 2 7.29 2 66.67
Morten Kirkegaard (OSK) A 3 7.76 1 100.00

Samlet blev resultatet således:
Senior:

Navn Vægt Point Placering
Peter H. H. Larsen 26.125 185.71 1
Rikard Jensen 19.92 175.00 2
Stig Thomsen 19.23 173.21 3
Kim Thomsen 17.873 171.43 4
Simon Jensen 7.03 162.50 5
Andreas Reinau 8.49 150.00 6
Jacob Øskov 17.577 142.86 7
Viktor Smidt 11.01 137.50 8
Bo Pedersen 17.65 133.93 9
Ole Haugnes 18.822 128.57 10
Claus Jacobsen 4.71 112.50 11
Ulrik Møller 13.94 107.14 12
Peter Schytt 9.11 100.00 13
Casper Kærgaard 15.348 85.71 14
Flemming Eriksen 4.41 75.00 15
Tim Percival 4.27 75.00 16
Peter Braasch 10.475 71.43 17
John Eiberg 9.4 67.86 18
Jimmi Johansen 9.37 66.07 19
Kasper Mortensen 2.65 62.50 20
Steen Christensen 12.081 57.14 21
Carlo Iversen 8.667 57.14 22
Kenn Kristensen 5.27 26.79 23
Michael Hilligsøe 1.98 25.00 24

Og junior:

Navn Vægt Point Placering
Morten Kirkegaard 16.083 166.67 1
Frederik Pedersen 15.797 166.67 2
Anders Gormsen 9.294 66.67 3

Billeder kommer snarest, hvis i har nogle må i gerne maile dem til S001852@gmail.com, så lægger jeg dem på

Vi ses til næste runde i lammefjordskanalerne!

2 replies

Skriv en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Skriv et svar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.