Växjö 24 timers
Så var OSK igen afsted på den årlige Sverigstur til 24 timers i Växjö.
Vi havde i år en ny deltager på holdet. Jacob kunne desværre ikke deltage i år, så Mark havde fået tilbudet. Så holdet bestod af Martin Møller, Ole Knudsen, Mark Holmboe, Stig Thomsen samt undertegnet som hjælper.
Vi startede i Fangel kl 9.00 fredag morgen ved Ole, pakkede biler, samt fælles morgenmad. Vi var klar til afgang ca kl 11.00 (skulle lige have Martin tilbage fra en jobsamtale).
Vejrsituationene så ikke lovende ud, de havde lovet regn hele weekenden i Växjö.. Og da vi kørte over Sjælland, kom der et kæmpe regnskyl.. -Så det så ikke lovende ud.
Da vi ankom til søen, efter alle de traditionelle stop ved grillbar, slikbutik, Lagaen o.l, var kl ca 18.00. Vi besluttede os for at køre lidt udenfor byen, for at finde et afsidigs sted at slå telt op, samt få noget aftensmad.
Næste morgen var regnen kommet..ØV. Teltene var våde.. Så vi besluttede os for bare at pakke alt sammen, og så spise senere oppe ved søen.
Der var i år kun 8 hold (4 hold havde meldt afbud, pga sygdom o.l.). Et hold består af 3-4 fiskere. Der er 2 der fisker samtidig, og de andre, sørger for alt det praktiske bagved.
Vi trak plads nr 3, – det var kant på træbroen, væk fra springvandet.
Pavilionen blev hurtig slået op, da der igen var mørke skyer lige i nærheden, – så noget af alt grejet kunne komme i tørvejr, hvis det skulle blive nødvendigt.
Gutterne fik hurtigt arrangeret pladserne og alle stængerne. Så de var klar til at fiske fra kl 12.00.
Mark og Martin fiskede den 1. time, men det var ikke meget der skete derude på bundmeden. Ole og Stig overtog efter 1 time (de byttede hver time).
Ved 1. indvejning kl 20.00 om aftenen, var alle spændt på hvordan det så ud rundt omkring. OSK havde 19,250 kg hvilket var en 6 plads. Nr 1 var den anden kant på træbroen mod springvandet med 42,450 kg, så der var lang vej op..
Der blev gjort klar til natfiskeriet, med knæklys til poolstangen, og nogle hjemmelavede plader, hvor det kom spot på. Der blev slået telt op på broen, så fiskerne kunne få bare lidt søvn undervejs. Stig og Ole fiskede natfiskeriet, fra ca 24.00 til 04.00, mens Mark og Martin fik lidt søvn. Stig fangede jævnt hele natten, mens Ole ikke fik det vilde. Men kl ca 03.00 begyndte de at få gang i de større brasen. Mark og Martin overtog ca kl 04.00, så var det Ole og Stigs tur til at sove ca 2 timer.
Fiskeriet kørte godt indtil ca 8.00. Den sidste time eller 2, blev det mest skaller de satsede på, for at få lidt flere kg i posen..
Klokken blev 12.00 og det var tid til indvejning. Jeg tog kameraet, og gik om til plads 8, hvor de startede fra. Der var rigtig mange kg omme ved lagunen (som vi kalder den). Plads 8 indvejede ca 126 kg i 2. indvejning. Så vejenettet skulle lige på vægten ca 6-7 gange, samt alle de store fisk skulle udsættes igen, mens de mindre blev indsalmet på en trailer, og vist nok brugt til dyrefoder. Ved 1. indvejning, blev alle de store kørt om på modsatte side og genudsat, for at de ikke forstyrrede fiskeriet.
Da der var gået ca 45 min (vi kun nået 3 hold – ca 126, 94 og 107 kg, så der kom nogle kg på vægten) – ringede gutterne, de kunne ikke vente længere,- for at høre hvad pokker de havde fanget deromme. Da de hørte vægtene blev de ikke glade..
Endelig kom vi om til dem. OSK indvejede ca 87 kg, så det var nogenlunde det de havde regnet med. Det resulterede i en 4. plads kun ca 10 kg fra nummer 3, som Lasse fisker på (ham der står for hele stævnet).
Vindervægten blev ca 147 kg. (sidste år var vindervægten over 200 kg!!!)
Gutterne var nogenlunde tilfreds med resultatet, en top 3 ville jo alted være bedre, men det var dog trods alt en forbedring fra sidste år. Men vi havde en rigtig hyggelig tur.
Lasse ser frem til at der kommer flere danske hold med, og det kan vi stærkt opfordre til.
Det er et rigtig hyggelig stævne, samt der bliver fanget mange fisk i løbet af de 24 timer.
Afstanden fra Helsingør er ca 200 km, så der er ikke lang derop.
Vores budget incl alt (færger, broer, brændstof, agn, foder og mad) var ca 1600 – 1700 kr, så det er ikke meget mere end man bruger på et weekendstævne herhjemme.
Håber at se nogle flere danske hold i Sverig næste år.
Karina
det lyder som det fede stævne
luksus med det boardwalk der
får alle udleveret en pavillion?
Her er resultaterne fra 24 timers
standpladsnr. – 1.indvejning – 2. indvejning – total vægt- placering – holdnavn
1 – 45,450 – 41,110 – 83,360 – 5 Jabo
2 – 14,210 – 27,350 – 49,945 – 8 Klamoda
3 – 19,250 – 87,170 -107,420 – 4 OSK
4 – 22,600 – 49,400 – 72,000 – 6 Glimma Tidelaget
5 – 20,150 – 46,910 – 67,060 – 7 Glimma 7
6 – 17,385 -107,820 -125,170- 2 FK Balans
7 – 24,540 – 94,040 -118,580 – 3 Team Sensas
8 – 20,800 -126,276 -147,070- 1 Glimma 1