Jels Fiskeriforening på tur
I dag havde Jels fiskeriforening indbudt til skalle-tur, så der kunne fanges lidt agn fisk til den kommende weekend, hvor fiskeriforeningen afholder den årlige fiskekonkurrence.
Vi havde denne dag fået special tilladelse til at benytte badebroen, som jo ellers normal forbudt område med fiskestang.
Der var denne dag tilmeldt 7 juniore, men som klokken nærmede sig 8.00 kom der flere og flere, og vi var til sidst 16 juniore fordelt på hele broen.
Der var fisk fra start til slut, dog med lidt indlagde pauser, hvor der skulle spises kage (hvertfald ikke på mig initiativ).
Der blev fisket 3-6 m. pole og enkelte fiskede match. Antallet lå på mellem 4 og 34 fisk.
Dagens resultat:
Jens Kristensen – 2,392
Rasmus Møllerskov – 2,007
Rasmus Kristensen – 1,963
Asger Hansen – 1,260
Jonas Andernsen – 1,160
Fie Kruse – 0,967
Christian Kaadt – 0,873
Jonas Retz – 0,778
Mads Madsen – 0,556
Jesper Bertelsen – 0,413
Jakob Hørlyck – 0,409
Og de andre:
Jakob Hansen – 7,36
Casper Kægraard – 8,62
Mathias Tolbøll – Tudefjæs
Super godt dag med masser af fisk. Dog rigtig dårlig vejr.
Casper Kærgaard
Tillykke med den store tilmelding, håber at der er nogle af dem der har lyst til at medefiske noget mere. Jeg glæder mig altid over når juniorer er ude og fiske og har det sjovt. Men juniorerne på det sidste billede er vist lidt for gammel.
Bjarne – Team Browning