Jels juniorer på tur

    NY
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Endelig kom dagen hvor juniorerne fra Jels skulle lufte stængerne sammen. Trods den lange vinter, måtte vi aflyse de to første ture, så forventningerne var høje inden starts startskuddet gik.

Stedet var Pinsesøen som ligger i det sydlige Kolding. Vi havde fået gratis fiskekort til hele banden, da det var en junior tur. Super sejt!

Efter pladserne var fordelt, og grejet var pakket ud, skulle der lige snakkes lidt taktik, og så skulle der ellers fiskes!
De fleste fiskede pole i 5-6 m., men også take apart og feeder var at finde på bredden.

Der var stort set fisk på alle pladser fra start til slut, dog med nogle døde perioder på alle pladser. Det var helt klart Jonas Andersen som kom bedst fra start, med 3 hurtige fisk. Ligeledes havde Rasmus Møllerkskov ret hurtig 5 fisk i nettet.
Som dagen skrev frem, var der efter 3 timers fiskeri, tid til spise pause. Her fik vi lige snakket lidt om fiskeriet, og efter 15 min. forsatte matchen. Morten “VM” Kirkegaard havde haft en rigtig sløv start, men efter pausen var det som om han fandt et ekstra gear. Selv en gedde på ca .55 cm. måtte en tur på land, da den ikke kunne stå for hans flotte små røde orm.

Efter 4 timers intens fiskeri kunne der indvejen følgende

Ole Jakobsen 5,300 kg.
Morten Kirkegaard 5,500 kg.
Mathias Tolbøll 4,050 kg.
Mads Madsen 2,200 kg.
Jakob Hansen 2,500 kg.
Jonas Andersen 2,800 kg.
Rasmus Møllerskov 10,900 kg.

Super lækker dag med rigtig mange fine fisk. Jeg kan forsikre jer for at der var ro på vejen hjem i bilen.

Mange tak for sponsoratet til foder og madding af
www.Jels-Fiskeriforening.dk
www.Kokkekompagniet.dk

Casper

2 replies

Skriv en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Skriv et svar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.