Medetur I pedersborg sø
Så vil jeg også prøve at være lidt med på en Update !
Min tur i dag foregik i Sorø i pedersborg sø. Jeg startede fiskeriet kl. 09.30 og sluttede af kl. 15.30 .
Jeg havde et par uger forinden været på samme plads med min lillebror, han er dog på efterskole nu, så jeg må selv af sted.
Jeg havde reget match og feederstangen til, fiskeriet på match foregik på 2 meters dybde og ca. 15 meter fra min medeboks! Vejret var en smule overskyet og en lille bitte smule sidevind. Jeg havde blandet 3 kg foder og som agn brugte jeg majs og regnorm. Jeg havde besluttet ikke at bruge maddiker da jeg synes fiskeriet hurtigt blive efter de helt små og meget trælse småskaller !
I foderet havde jeg også blandet lidt kogte korn i hvilket sidst gav en fin fangst .
Jeg fangede ikke lige med det samme, men efter 3-4 store foderkugler kom der gang i rudskallerne, havde lagt mig tæt op af åkander.
Hovedline på begge stænger 0,18 og forfang 0,14 .. Kroge en blanding af str. 12 og 14.
Jeg har haft held med min foderblanding fra browning de sidste par gange og denne gang ingen undtagelse!
Keepnettet talte 17 flotte brasner og en rigtig flot rudskalle samt diverse mindre skaller.
Jeg har ikke nogen vægt, men et seriøst bud på endelig vægt vil ligge på omkring de 15 + kg.
Jeg er relativ ny medefisker efter en længere tids pause (sidst var som junior) så jeg er rigtig godt tilfreds og det ser også fornuftigt ud hvad angår at kunne fastholde brasen på min foderplads.
God dag derude 🙂
Kenneth
Du har ikke helt mistet taget 😉 fin fangst . Håber du har fået lyst til mere.
Køge mede team har tur til tryggen i morgen hvor du vil blive modtaget med åbne arme, det samme vil du nok gøre på søndag hvor Sorø har hygge konkurence i thul sø.
Tak for din beretning , jeg håber selv jeg snart får taget mig sammen til at køre til Sorø .
Jeg har mange gode minder fra Sorø fantastisk natur og super fiskeri .
Bukstaverne har aldrig været min stærke side 😉
Tillykke med fangsten, det er rigtig fedt at læse om. Det ser ud til at du havde god succes med at sortere i fiskene 🙂
Ja, det er dejligt at se, at der stadig kommer flere til. Men, Kenneth Du mangler jo stadig at få taget din “Sorø mødom”, og vi har jo tidligere talt om, at Du bare kan møde op!
Det gælder i øvrigt alle – vi mødes kl. 8.00 på Søbjærg.
Og hygge…. det er ikke hygge. Når folk ikke er til discodans, eller på arbejde er det skarp konkurrence. Men vi evaluerer løbende, så “nye” også fanger noget.
Tak Fossdanmark 🙂 vil gerne møde op i tryggen og fiske lidt med en dag.
Peter M . Jeg vil også meget gerne med på tur hos Sorø LF . Mit problem er at jeg spiller fodbold hver weekend. Har dog kigget lidt på jeres turkalender og kunne se at der var en tur til pedersborg og vist også tryggen i slutningen af august og starten af september.
rikard – ved ikke lige hvorfor men jeg har haft en del held med brasnerne de sidste par gange, har dog også været alene om dem !